Strona główna  /  Z życia Kościoła  /  Rok 2011  /  Trzeźwy koniec karnawału

Trzeźwy koniec karnawału

Trzeźwy koniec karnawału

"Komunia z Bogiem źródłem i owocem trzeźwości" to hasło rozpoczynającego się w ostatnią niedzielę karnawału 44. Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu. Potrwa on do soboty 12 marca.

Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu nawiązuje do tradycji chrześcijańskiej polegającej na wynagradzaniu za grzechy popełniane w czasie zabaw karnawałowych.

"Duszpasterstwo trzeźwości stawia sobie za cel pełne wyzwolenie bliźnich od tego, co oddziela od Boga i nie pozwala na wolne, świadome i celowe prowadzenie swojego życia ku coraz dojrzalszej więzi z Bogiem Ojcem" - pisze przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości bp Tadeusz Bronakowski we wstępie do vademecum "Apostoł Trzeźwości". Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości wydaje je co roku przed Tygodniem Modlitw o Trzeźwość Narodu. Publikacja zawiera materiały, z których mogą korzystać duszpasterze trzeźwości i parafie, w celu przeprowadzenia Tygodnia Modlitw oraz zaplanowania pracy trzeźwościowej w ciągu roku.

W kolejnych dniach rozpoczynającego się w niedzielę 6 marca Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu wierni będą się modlić za cały naród, "aby wierny Ślubom Jasnogórskim pielęgnował cnotę trzeźwości", za rodziny, nauczycieli i wychowawców o świadectwo życia w trzeźwości i wolności od nałogów. Na rozpoczynającą Wielki Post Środę Popielcową przygotowano intencję modlitwy za niepijących alkoholików. W następnym dniu będziemy się modlić o wzrastanie w świętości kapłanów, a w kolejnych za dzieci i młodzież, aby "pomimo licznych pokus współczesnego świata, wytrwały w jedności z Bogiem".

"Każdy może dawać świadectwo bez utraty czegokolwiek z piękna i radości życia" - zachęca przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości bp Tadeusz Bronakowski w wywiadzie dla Radia Jasna Góra. Sam przestrzega abstynencji przez całe życie. "Nie wystarczy zwyczajna trzeźwość, do której zobowiązany jest każdy człowiek, lecz potrzebna jest trzeźwość abstynencka, która pociąga drugich i pociąga słabych" - czytamy na stronie internetowej Duszpasterstwa Trzeźwości.

Tegoroczne hasło Tygodnia Modlitw o Trzeźwość podkreśla wartość zjednoczenia z Bogiem w pracy nad zachowaniem trzeźwości. "Dzięki tej Komunii człowiek może zdobywać sprawności, czyli cnoty, w tym cnotę trzeźwości" - zwraca uwagę o. Oskar Puszkiewicz OFM z Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości. Podkreśla on, że wysiłek, jaki się podejmuje, aby zachować więź z Bogiem, owocuje wzrostem miłości.

Duszpasterze trzeźwości podkreślają, że dla każdej parafii najbliższy tydzień powinien być czasem zintensyfikowanej pracy trzeźwościowej, polegającej na zachęcaniu do podejmowania abstynencji, a także do wstępowania w szeregi ogólnopolskich ruchów, takich jak Krucjata Wyzwolenia Człowieka i Dziecięca Krucjata Niepokalanej.

Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu jest jedną z inicjatyw trzeźwościowych Kościoła katolickiego w Polsce. Inne to Ogólnopolska Pielgrzymka na Jasną Górę w intencji trzeźwości i odnowy moralnej Narodu Polskiego (18-19 czerwca br.) oraz miesiąc trzeźwości w sierpniu.

                   

 plakat
pobierz (38 kB)

logo
pobierz (70 kB)



Zobacz także:
Zespół KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości (kontakty)
Abp Józef Michalik o trzeźwości (mp3)



(www.duszpasterstwotrzezwosci.pl/jl ? Biuro Prasowe KEP 2011)