Święty Piotr Kanizjusz
21 grudnia wspominamy w Kościele św. Piotra Kanizjusza, sodalisa, jezuitę, apostoła Niemiec.
„Charakterystyczną cechą duchowości św. Kanizjusza jest głęboka, bliska przyjaźń z Jezusem. Pisze na przykład 4 września 1549r. w swoim dzienniku, zwracając się do Pana: «Ty w końcu jakbyś otworzył przede mną serce Najświętszego Ciała, które jak mi się zdawało, widziałem przed sobą, kazałeś mi pić z tego źródła, zachęcając mnie niejako, bym czerpał wodę mojego zbawienia z Twoich zdrojów, o mój Zbawicielu». Potem zaś widzi, że Zbawiciel daje mu strój z trzech części, które nazywają się pokój, miłość i wytrwałość.
W tym stroju, złożonym z pokoju, miłości i wytrwałości, Kanizjusz prowadził swoje dzieło odnowy katolicyzmu. Jego przyjaźń z Jezusem - stanowiąca centrum jego osobowości - karmiona miłością do Biblii, miłością do Sakramentu, miłością do ojców, ta przyjaźń w jasny sposób łączyła się ze świadomością, że kontynuuje w Kościele misję apostołów.
Przypomina nam to, że każdy prawdziwy ewangelizator jest zawsze narzędziem zjednoczonym z Jezusem i Jego Kościołem i dlatego skutecznym" - tak mówił o św. Piotrze Kanizjuszu papież Benedykt XVI podczas audiencji generalnej 9 lutego 2011r.
Przyszły święty jezuita urodził się w 1521r. w Nijmegen w Holandii. Od dziecka fascynowała go praca kapłana. Już jako mały chłopiec budował ołtarzyki i udawał, że odprawia Mszę świętą. Dlatego dla nikogo nie było zdziwieniem, gdy później zdecydował się na studia teologiczne w Kolonii z myślą o przyjęciu święceń kapłańskich. Był bardzo pilnym, utalentowanym studentem, a szczególnie interesowała go apologetyka, czyli obrona wiary katolickiej, głównie w dialogu z rozszerzającym się wówczas gwałtownie protestantyzmem.
W tym czasie św. Ignacy zakładał swoje wielkie dzieło - Towarzystwo Jezusowe. Kanizjusz w 1543r. spotkał jednego z pierwszych towarzyszy Ignacego, św. Piotra Fabera i pod jego kierunkiem odbył 30-dniowe rekolekcje ignacjańskie. Tak bardzo przemieniły go wewnętrznie, że postanowił wstąpić do jezuitów.
Przyjął święcenia kapłańskie i jako teolog - konsultor uczestniczył m.in. w obradach Soboru Trydenckiego. Po pewnym czasie skierowano go do krajów germańskich, aby powstrzymał napór protestantyzmu. Kanizjusz nauczał, głosił kazania, zakładał uniwersytety, które stawały się ważnymi centrami teologicznymi. Był też wybitnym dyplomatą kościelnym.
Napisał Katechizmy przeznaczone dla odbiorców w różnym wieku oraz potężne dzieło: Summa nauki katolickiej.
Zmarł 21 grudnia 1597r. we Fryburgu Szwajcarskim. Beatyfikował go w 1864 r. papież Pius IX, a kanonizował w 1925r. papież Pius XI, który zaliczył również Kanizjusza do grona doktorów Kościoła.