„Pielgrzymi nadziei” – to hasło programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce na rok 2024/2025. – Jego celem jest ożywienie wśród chrześcijan nadziei, że Bóg nigdy nie zostawia nas samych i dotrzymuje obietnicy – mówi bp Andrzej Czaja, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP.
Bp Czaja zaznacza, że hasło roku duszpasterskiego jest tożsame z hasłem Roku Jubileuszowego, który cały Kościół będzie przeżywał w roku 2025. – Franciszek przypomina nam kim jesteśmy, do czego jesteśmy wezwani; przypomina naszą tożsamość i misję – podkreśla biskup opolski.
- Sformułowanie „Pielgrzymi nadziei” oznacza, że ludzie tworzący Kościół są w drodze, podążają za Chrystusem do Domu Ojca prowadzeni przez Ducha Świętego. Spoglądamy zawsze oczyma wiary, bo choćby nie wiadomo jak było ciemno, żyjemy radością że Bóg nas kocha i stąd nasza nadzieja – tłumaczy bp Czaja. Dodaje, że chrześcijańska nadzieja nie jest „tanim optymizmem” ani też „placebo dla naiwnych”, lecz pewnością zakorzenioną w wierze, że Bóg nigdy nie zostawia nas samych i dotrzymuje obietnicy.
- Nadzieja chrześcijańska nie uwodzi i nie rozczarowuje, tylko opiera się na pewności, że nikt i nic nie może oderwać nas od Bożej miłości – wskazuje przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP.
Bp Czaja uważa, że wielką pomocą w przeżywaniu Roku Jubileuszowego jest odkrywanie synodalności, o której wciąż przypomina papież wskazując, że jest to warunek odnowy Kościoła. Zaznacza, że bardzo ważnym elementem przeżywania nadchodzącego roku jest rodzina, która powinna żyć chrześcijańską nadzieją i przekazywać tę nadzieję wokół siebie.
Ważnym wymiarem roku duszpasterskiego ma być pokuta i pojednanie, także w wymiarze ekumenicznym i to nie tylko poprzez wspólną modlitwę chrześcijan różnych wyznań, ale także podejmowanie działań na rzecz pokoju. Rok duszpasterski Kościoła w Polsce, który jest niejako „wpleciony” w Rok Jubileuszowy w całym Kościele ma być także czasem pielgrzymowania do Rzymu oraz do kościołów jubileuszowych, wyznaczonych przez biskupów Kościołów lokalnych oraz budzeniem wrażliwości wobec ubogich.
Jak co roku Komisja Duszpasterstwa KEP przygotowała program zawierający konkretne wskazania dotyczące przeżywania nowego roku duszpasterskiego. W pięciu zeszytach ujęto jego wymiar: pastoralny, maryjny, homiletyczny, liturgiczny i katechetyczny.