Strona główna  /  Z życia Kościoła  /  Rok 2019  /  W nowym 2019 roku

W nowym 2019 roku

  W 2019 r. papież Franciszek pojedzie m.in. do Panamy, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Maroka, Bułgarii i Macedonii. W Polsce będziemy obchodzić stulecie powstania Konferencji Episkopatu Polski.

Stolica Apostolska zapowiedziała na ten rok cztery zagraniczne podróże Ojca Świętego. Już 23 stycznia Franciszek uda się do Panamy na obchody 34. Światowych Dni Młodzieży. Dodajmy, że na Światowe Dni Młodzieży poleci 3,5-4 tys. młodych Polaków, co sprawi, że będą oni największą grupą wśród pielgrzymów z Europy. Polakom towarzyszyć będzie 15 biskupów oraz 150 księży. Na tych młodych, którzy nie pojadą do Panamy, czekają inicjatywy w polskich diecezjach, m.in. „Panama w Warszawie", „Panama w Krakowie", „Panama w Częstochowie" i w innych miastach.

3 lutego papież uda się na pielgrzymkę do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Na koniec marca zapowiedziana jest natomiast wizyta Franciszka w Maroku. Na początku maja papież będzie w Bułgarii i Macedonii.

Co prawda nie podano jeszcze oficjalnie planów podróży Ojca Świętego na drugą połowę roku, ale dziennikarze spodziewają się wizyty Franciszka w Japonii, a może jeszcze w innym z krajów Azji oraz w Afryce (Madagaskar, Mozambik). W drodze do Japonii papież może zatrzymać się (jeśli nadejdzie odpowiednie zaproszenie oficjalne) w Korei Północnej czy w Chinach.

W październiku odbędzie się w Rzymie Zgromadzenie Specjalne Synodu Biskupów dla Amazonii. Jego hasło to: „Amazonia: nowe drogi dla Kościoła i dla ekologii integralnej". Będzie to spotkanie poświęcone przede wszystkim ewangelizacji tego rozległego obszaru, ale także chodzi o zwrócenie uwagi świata na mieszkających tam ludzi.

W 2019 r. można także oczekiwać nowej konstytucji apostolskiej o Kurii Rzymskiej, która zwieńczy podjęte przez Franciszka dzieło reformy tej instytucji. Można także oczekiwać dalszych zmian personalnych we wspomagającej Ojca Świętego w rządzeniu Kościołem Radzie Kardynałów. Być może Ojciec Święty zechce napisać adhortację apostolską podsumowującą Synod Biskupów poświęcony młodzieży.

W Polsce w 2019 r. będziemy obchodzić 100-lecie powstania Konferencji Episkopatu Polski i 100-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską. - Z tej okazji odbędzie się konferencja naukowa poświęcona wielkim postaciom Kościoła z ostatnich 100 lat i publikacja książkowa oraz wystawa związana z historią Konferencji Episkopatu Polski. Temu tematowi będzie poświęcone marcowe zebranie plenarne Episkopatu, które odbędzie się w Warszawie od 12 do 14 marca 2019 roku - mówi rzecznik Episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik.

W czerwcu będziemy obchodzić 40. rocznicę pierwszej wizyty św. Jana Pawła II w Ojczyźnie. W październiku zaś przypada kolejny okrągły jubileusz: 100-lecie powstania Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego. - Te jubileusze pokazują, że wraz z rodzącą się Niepodległą postawały także instytucje kościelne, aby służyć obywatelom Polski. Ukazuje to zaangażowanie Kościoła w odbudowę państwa polskiego - podkreśla ks. Rytel-Andrianik.

Rok 2019 zakończy 42. Europejskie Spotkanie Młodych Taizé we Wrocławiu, które odbędzie się między 29 grudnia 2019 a 1 stycznia 2020 roku.

Spotkanie organizowane przez Wspólnotę Taizé odbyło się w tym mieście już dwukrotnie, w 1989 i 1995 roku.