Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła
Nie milkną echa decyzji papieża Franciszka o rozszerzeniu na cały świat obowiązkowego wspomnienia Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Wspomnienie to obchodzone będzie na całym świecie w poniedziałek po Niedzieli Zesłania Ducha Świętego.
Ks. Henryk Zieliński pisze w tygodniku Idziemy, że papieska decyzja jest w jakimś stopniu owocem osobistej pobożności maryjnej Franciszka i tradycji związanych z obchodami tego święta w jego ojczyźnie. Do tej pory wspomnienie Maryi Matki Kościoła było obchodzone tylko w Polsce i...właśnie w Argentynie, ojczyźnie papieża Bergoglio. Ale - jak zaznacza ks. Zieliński - w decyzji papieża o rozszerzeniu tego wspomnienia na cały świat należy dostrzec przede wszystkim potwierdzenie tego nurtu teologii i duchowości, który na Soborze Watykańskim II reprezentowali biskupi polscy z kard Stefanem Wyszyńskim na czele. „Jego starania o oficjalne ogłoszenie Maryi Matką Kościoła i o dołączenie specjalnego rozdziału na ten temat do Konstytucji Dogmatycznej o Kościele zaczęły się od nieustającej modlitwy w tej intencji na Jasnej Górze. Potem było przygotowanie memoriału w tej sprawie do papieża Pawła VI, którego zarys na prośbę prymasa opracował bp Antoni Pawłowski z Włocławka. Pod tekstem podpisało się siedemdziesięciu polskich biskupów. 16 września 1964 r., podczas trzeciej sesji Soboru, prymas wygłosił płomienną mowę, uzasadniając polskie postulaty maryjne" - czytamy w Idziemy.
21 listopada 1964 r., na zakończenie trzeciej sesji Soboru Watykańskiego II, papież Paweł VI ogłosił Maryję Matką Kościoła, a ojcowie soborowi przyjęli to owacją na stojąco. To wydarzenie Prymas Wyszyński porównał potem do decyzji Soboru w Efezie w 431 r., kiedy to orzeczono, że Maryi w pełni przysługuje tytuł Matki Bożej. W maju 1971 r., za zgodą Pawła VI, Episkopat Polski wprowadził, jako pierwszy na świecie, święto Maryi Matki Kościoła. „Żaden z papieży - aż do Franciszka - nie zdecydował jednak o wprowadzeniu tego święta w całym Kościele. Choć przyznać trzeba, że św. Jan Paweł II rozpoczął przygotowanie na ten krok Rzymu i Kościoła. Widocznym znakiem tego było choćby otwarcie na terenie Watykanu klasztoru kontemplacyjnego pod wezwaniem Matki Kościoła i umieszczenie na szczycie Pałacu Apostolskiego mozaiki Mater Ecclesiae.