Ingres bp Romualda Kamińskiego
20 stycznia odbył się ingres bp Romualda Kamińskiego do katedry warszawsko - praskiej.
W drzwiach bazyliki katedralnej nowego pasterza diecezji powitał bp Marek Solarczyk z proboszczem ks. Bogusławem Kowalskim. Ustępujący ordynariusz, abp Henryk Hoser, przekazał pastorał - symbol władzy pasterskiej w diecezji - Nuncjuszowi Apostolskiemu, a ten nowemu ordynariuszowi i wprowadził go na katedrę. Bp Kamiński otrzymał neogotycki pastorał arcybiskupów warszawskich z przełomu XIX i XX wieku. Posługiwali się nim abp Wincenty Chościak-Popiel i kardynał Aleksander Kakowski, a po II wojnie światowej biskupi pomocniczy archidiecezji warszawskiej - wśród których ostatnim był bp Zbigniew Kraszewski.
W homilii bp Kamiński wyraził wdzięczność swoim poprzednikom za ich trud i wkład w budowanie wspólnoty diecezjalnej dodając, że wszyscy jego poprzednicy razem wnieśli swoje wiano w tworzenie doczesnych struktur, ale jeszcze bardziej w budowanie żywego Kościoła. Zwrócił uwagę, że życie całej wspólnoty diecezji warszawsko - praskiej jest niezwykle mocno złączone z trudnymi dziejami Ojczyzny. Wspomniał o krwawych działań rosyjskiego zaborcy podczas tzw. Rzezi Pragi w listopadzie 1794 roku, o bitwie pod Olszynką Grochowską 25 listopada 1861 roku, oraz o Bitwie Warszawskiej 1920 roku - zwanej również „Cudem nad Wisłą", która rozegrała się na polach Ossowa i Radzymina.
Nawiązując do wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Radzyminie przypomniał, że papież nałożył na diecezję warszawsko-praską obowiązek szczególnej pamięć o roku 1920 i jego wydarzeniach. Wyrazem wdzięczności Bogu za odniesione zwycięstwa są dwie świątynie wotywne pod wezwaniem Matki Bożej Zwycięskiej - na stołecznym Kamionku oraz w Rembertowie.
Zwracając uwagę na maryjny rys diecezji warszawsko-praskiej wspomniał o licznych sanktuariach poświęconych Matce Bożej oraz o trwającej obecnie peregrynacji Wizerunku Matki Bożej Jasnogórskiej. - Bliskość Maryi pozwala nam na ufne przeżywanie naszej drogi do Nieba - mówił bp Kamiński.
Przyznał, że dynamicznie zmieniająca się rzeczywistość świata, a wraz z tym i kondycja człowieka, wymagają nieustannego odczytywania znaków czasu w świetle Jezusowego Orędzia. Podkreślił, że prawdziwym skarbem Kościoła są małżeństwa i rodziny. Zachęcał całą wspólnotę diecezjalną do życia w świetle Kazania na Górze. Podkreślił rolę mediów diecezjalnych (Radia Warszawa, Tygodnika Idziemy oraz Telewizji Internetowej Salve TV), zachęcił do mądrego korzystania z ich potencjału i promowania ich działalności. Na zakończenie polecił całą diecezję opiece Najświętszej Maryi Panny.
Bp Romuald Kamiński jest czwartym z kolei ordynariuszem diecezji warszawsko-praskiej, powstałej po podziale administracyjnym Kościoła w Polsce w 1992 roku. Jego poprzednikami byli: abp Henryk Hoser, abp Sławoj Leszek Głódź i bp Kazimierz Romaniuk.