100 lat Rycerstwa Niepokalanej
W tym roku mija 100 lat od założenia Rycerstwa Niepokalanej przez św. Maksymiliana Kolbego. W jego zamyśle była to forma wcielenia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu NMP w praktykę życia codziennego.
Na czym konkretnie to wcielenie miałoby polegać? To wyjaśnia o. Kolbe w jednym ze swoich listów z 1933 r. Pisze tam: „Pragniemy do tego stopnia należeć do Niepokalanej, by nie tylko nie pozostało w nas nic, co by nie było Jej, ale byśmy zostali unicestwieni w Niej, przemienieni w Nią, przeistoczeni w Nią, aby tylko Ona pozostała. Byśmy tak bardzo byli Jej, jak Ona jest Boga".
W Liście Episkopatu Polski na 100 - lecie Rycerstwa Niepokalanej biskupi przypominają, że od samego początku ruch był otwarty na wszystkich: na świeckich i na duchownych, na dzieci, młodzież i dorosłych. Biskupi dodają, że Rycerstwo powstało trzy dni po objawieniach Matki Bożej w Fatimie i było niejako odpowiedzią na Orędzie z nieba.
W 1939 r. do Rycerstwa Niepokalanej należało prawie milion osób. Ruch przyniósł ożywienie ducha religijnego w Polsce, przyczynił się do podniesienia moralności i katolickiej świadomości społeczeństwa. Dziś Rycerstwo nadal się rozwija, istnieje w około 50 krajach świata. Szacuje się, że od początku aż do dziś do Rycerstwa zapisało się na świecie ponad 4 miliony osób, w tym około 2 miliony w Polsce.
„W obecnych czasach Rycerstwo jawi się jako swoiste antidotum na różnego rodzaju konflikty i zniewolenia duszy ludzkiej. Idea Rycerstwa Niepokalanej została zawarta w tzw. oraz w modlitewnym Akcie oddania się Niepokalanej. Przyjęcie tych treści i wcielenie ich w życie sprawi, że będziemy kształtowali siebie na wzór Maryi Niepokalanej.
Dzięki temu - jak uczy św. Maksymilian - możemy stać się " - piszą biskupi w Liście na 100 - lecie Rycerstwa Niepokalanej.