Strona główna  /  Z życia Kościoła  /  Rok 2016  /  Prezydent Andrzej Duda odznaczył abp. Celestino Migliore

Prezydent Andrzej Duda odznaczył abp. Celestino Migliore

Prezydent Andrzej Duda odznaczył abp. Celestino Migliore

 Prezydent Andrzej Duda 27 czerwca odznaczył kończącego w Polsce misję nuncjusza apostolskiego abp. Celestino Migliore Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi RP.

Order Zasługi RP jest nadawany cudzoziemcom i Polakom zamieszkałym za granicą, którzy swą działalnością wnieśli wybitny wkład we współpracę międzynarodową oraz współpracę łączącą Polskę z innymi państwami i narodami.

Abp Celestino Migliore w latach 1980-84 był attaché i drugim sekretarzem Delegatury Apostolskiej w Angoli, następnie pracował w nuncjaturze w USA, w 1988 - w Egipcie, zaś w latach 1989-1992 w Nuncjaturze Apostolskiej w Warszawie, gdzie nauczył się języka polskiego. 14 kwietnia 1992 r. został specjalnym wysłannikiem Stolicy Apostolskiej przy Radzie Europy w Strasburgu.

W 1995 r. Jan Paweł II mianował go podsekretarzem ds. relacji Stolicy Apostolskiej z Państwami. W tym charakterze ks. prałat Migliore zajmował się m.in. promowaniem relacji z państwami nie utrzymującymi stosunków dyplomatycznych z Watykanem. Był odpowiedzialny za utrzymywanie kontaktów z krajami azjatyckimi, które nie miały jeszcze stosunków dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską. Przewodniczył delegacjom Stolicy Apostolskiej na rozmowy z władzami Chin, Wietnamu, Korei Płn. Uczestniczył też w wielu konferencjach organizowanych przez ONZ. Był wykładowcą dyplomacji kościelnej na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim.

W 2002 r. Jan Paweł II mianował ks. prałata Migliore Nuncjuszem Apostolskim, Stałym Obserwatorem Stolicy Apostolskiej przy ONZ w Nowym Jorku i jednocześnie wyniósł do godności arcybiskupa. Sakrę przyjął z rąk papieża 6 stycznia 2003 r. Abp Migliore był czwartym Stałym Obserwatorem Stolicy Apostolskiej przy ONZ w Nowym Jorku. Pełniąc te obowiązki, abp Migliore zorganizował m.in. wizytę Benedykta XVI w ONZ (18 kwietnia 2008 r.).

Występując na forum ONZ, abp Migliore wielokrotnie bronił praw osoby ludzkiej, której w pierwszym rzędzie powinien służyć rozwój gospodarczy i społeczny. Uzasadniał konieczność szacunku dla każdego człowieka. Wskazywał m.in. na obowiązek obrony rodziny, opartej na małżeństwie mężczyzny i kobiety. Wielokrotnie apelował też o pokojowe rozwiązanie konfliktu izraelsko-palestyńskiego, podjęcie zdecydowanych kroków na rzecz rozbrojenia nuklearnego i nierozprzestrzeniania broni jądrowej. Wyrażał przekonanie, że pokojowe wykorzystanie energii nuklearnej musi się odbywać pod ścisłą kontrolą Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Benedykt XVI mianował 30 czerwca 2010 r. abp. Celestino Migliore nuncjuszem apostolskim w Polsce. Nowy nuncjusz przygotował nominacje 16 ordynariuszy, w tym 5 arcybiskupów-metropolitów (Stanisława Budzika, Wacława Depo, Marka Jędraszewskiego, Eugeniusza Popowicza i Adama Szala), 1 arcybiskupa-koadiutora (Józefa Górzyńskiego) oraz 27 biskupów pomocniczych. Brał udział w 20 sesjach plenarnych Konferencji Episkopatu Polski, licznych uroczystościach religijnych, sesjach naukowych oraz konferencjach prasowych.

Papież Franciszek mianował 28 maja abp. Celestino Migliore nuncjuszem apostolskim w Federacji Rosyjskiej.