Rok Życia Konsekrowanego
Zgodnie z decyzją papieża Franciszka od I niedzieli Adwentu 2014 r. do 2 lutego 2016 r. potrwa w całym Kościele Rok Życia Konsekrowanego.
Będzie przebiegał pod hasłem „Ewangelia, proroctwo, nadzieja - życie konsekrowane w Kościele dzisiaj". Został ogłoszony z okazji 50. rocznicy powstania dekretu Soboru Watykańskiego II o odnowie życia konsekrowanego Perfectae Caritatis, który wyznaczył zasadnicze linie odnowy życia zakonnego w Kościele. Planowane są liczne wydarzenia, spotkania o charakterze modlitewnym i konferencyjnym. Odbędą się m.in.: spotkanie dla młodych osób konsekrowanych, które złożyły swoje śluby zakonne nie więcej niż 10 lat temu, spotkanie osób odpowiedzialnych za formację, międzynarodowy kongres o teologii życia konsekrowanego. 8 grudnia br. planowany jest łańcuch modlitwy, który połączy klasztory na całym świecie, a 26 września 2015 r. zostanie odprawiona Msza św. za męczenników i świętych zakonnych.
Specjalny list na rozpoczęcie Roku Życia Konsekrowanego napisał bp Kazimierz Gurda, Przewodniczący Komisji ds. Życia Konsekrowanego KEP. Podkreślił, że bez świadectwa i poświecenia osób zakonnych trudno sobie wyobrazić życie Kościoła. Poinformował, że w Polsce żyje ok. 35 tys. osób konsekrowanych, a to oznacza, że co tysięczny Polak jest osobą konsekrowaną. „Żyją obok nas i między nami. Tak bardzo wrośli w naszą codzienność, iż współcześnie prawie ich nie zauważamy. Niewiele o nich też słychać w mediach, a przecież prowadzone przez nich szpitale, domy opieki społecznej, szkoły i przedszkola, różnorakie dzieła charytatywne, służą nam i naszym rodzinom. Przecież tak wielu z nas korzysta z posługi sakramentalnej osób konsekrowanych, nawiedza prowadzone przez nich sanktuaria, czyta wydawane przez nich książki, słucha i ogląda zakonne media. Nikt z nas nie może też powiedzieć, iż nie jest dłużnikiem sióstr klauzurowych, które modlą się nieustannie i ofiarują swoje życie za nasze zbawienie" - pisze bp Gurda.
Zachęca wszystkich, aby bliżej zainteresowali się życiem zakonnym. „Często blisko waszych domów jest jakiś klasztor czy dom zakonny. Zainteresujcie się codziennością osób, które w nich żyją, nawiążcie z nimi osobisty kontakt, spróbujcie zrozumieć, dlaczego wybrali taką drogę" - apeluje bp Kazimierz Gurda.