Dzień Modlitwy za Prześladowany Kościół na Bliskim Wschodzie
Dzień Modlitwy za Prześladowany Kościół na Bliskim Wschodzie
26 sierpnia, w uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej, obchodzony był Dzień Modlitwy za Prześladowany Kościół na Bliskim Wschodzie.
- Wołamy dziś o pokój dla cierpiących prześladowania z powodu Chrystusa - mówił w homilii podczas głównej Sumy odpustowej na Jasnej Górze Prymas Polski abp Wojciech Polak. Podkreślił, że nie można prowadzić wojny w imię Boga. - To jakaś straszna karykatura Boga. I to jednocześnie jakaś obrzydliwa karykatura człowieka, który posługuje się Bogiem przeciw drugiemu, przeciw bratu czy siostrze. To również jakaś potworna przewrotność, która rani serca wierzących w Niego. To zgorszenie, które uderza w tych, którzy Mu prawdziwie ufają i służą - mówił abp Polak.
W Komunikacie do wiernych biskupi polscy podkreślili, że „budzące przerażenie wiadomości dotyczące losu naszych braci i sióstr w wierze żyjących w Iraku, Syrii i Palestynie" sprawiają, że rodzi się poczucie solidarności oraz chęć niesienia im pomocy.
„Odpowiadając, w imieniu całego Kościoła w Polsce, na apel Ojca Świętego Franciszka oraz katolickiego Patriarchy Babilonii obrządku chaldejskiego, Louisa Raphaela I Sako, który błaga Polaków o gest solidarności, prosimy Was, aby dzień 26 sierpnia br., który jest obchodzony w Polsce jako uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej, był Dniem Modlitwy za Prześladowany Kościół na Bliskim Wschodzie. Zachęcamy do uczestnictwa we Mszy świętej i ofiarowania Komunii św. w intencji ustania prześladowań w Iraku i na całym Bliskim Wschodzie. Prosimy także o podjęcie praktyk pokutnych (droga krzyżowa, różaniec, post, jałmużna), aby w ten sposób wyrazić jedność z cierpiącymi braćmi i uprosić u Boga łaskę pokoju dla nich" - napisali biskupi.