30. rocznica śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki
30. rocznica śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki
- Wielcy ludzie Kościoła poprzez kult od razu po śmierci uznali, że to była śmierć męczeńska - mówił kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, otwierając 15 października br. ogólnopolską konferencję naukową „Śmierć bł. ks. Jerzego Popiełuszki - nowe fakty".
Zwrócił uwagę na to, by troszcząc się o szybką drogę ku kanonizacji bł. Jerzego Popiełuszki nie utrudniać jej poprzez szum medialny wokół cudu za wstawiennictwem bł. ks. Jerzego Popiełuszki. - O cudzie można mówić dopiero po zakończeniu badań i uznaniu go na gruncie Kongregacji Nauki Wiary. - To, co mamy do zrobienia, to modlitwa o rychłą kanonizację - mówił.
Metropolita Warszawski podkreślał też, że w badaniu i opisywaniu wydarzeń związanych ze śmiercią ks. Popiełuszki należy rozróżnić perspektywę teologiczną i historyczną. - W perspektywie teologicznej i kultu na drugi plan schodzą te sprawy, które ma do zbadania historyk, jak okoliczności, godziny i osoby, które brały udział w zabójstwie - wyjaśnił.
Jeśli chodzi o perspektywę historyczną śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, jak wskazuje prof. dr hab. Jan Żaryn z UKSW mimo wielu wątpliwości związanych z działaniami służb bezpieczeństwa, na dzisiejszym etapie badań nie ma lepszej w sensie dowodzenia historycznego, koncepcji dotyczącej okoliczności śmierci ks. Jerzego niż ta, że zginął on 19 października 1984 r. a bezpośrednimi mordercami byli ci, którzy zostali skazani w procesie toruńskim: Piotrowski, Pękala, Chmielewski.
W sprawie ks. Popiełuszki powstaje wiele nowych publikacji. Wydanie nowych dokumentów przygotowuje m.in. IPN. Jedną z ostatnich jest też książka Mileny Kindziuk nt. wizerunku medialnego ks. Jerzego w polskiej prasie lat 1980-84. Książka pokazuje, w jaki sposób artykuły zniesławiające kapłana były ściśle związane z działaniami SB.
Mimo wysiłków służb specjalnych, ks. Jerzy Popiełuszko został błogosławionym, a w tej chwili toczy się proces kanonizacyjny. Nie udały się próby zdyskredytowania go jako księdza i jako człowieka. Przy jego grobie modlił się nie tylko Jan Paweł II, ale i Benedykt XVI, jak i wielu innych ludzi Kościoła. Na konferencji z okazji 30. rocznicy śmierci ks. Jerzego ks. prof. Józef Naumowicz, notariusz procesu kanonizacyjnego ks. Jerzego Popiełuszki mówił m.in. o tym, że Jan Paweł II interesował się działalnością ks. Jerzego Popiełuszki jeszcze przed jego śmiercią. Przypomniał też słowa wypowiedziane przez niego miesiąc po śmierci ks. Popiełuszki: „Żeby z tej śmieci wyrosło dobro, tak jak z Krzyża - Zmartwychwstanie".
- Ks. Popiełuszko z pewnością może być wzorem kapłana na dzisiaj, kapłana mocno zaangażowanego w swoją działalność, bliskiego ludziom, pełnego wiary, ale też kochającego Ojczyznę, bliskiego sprawom każdego człowieka i bliskiego sprawom Ojczyzny. To jest ideał każdego kapłana, żeby tak umieć ludzi do Pana Boga przyciągać - mówił ks. Naumowicz.
Ks. Jerzy Popiełuszko urodził się w 1947 r. we wsi Okopy na Białostocczyźnie. Był kapelanem związanym z "Solidarnością". Na sprawowanych przez niego w kościele św. Stanisława Kostki na stołecznym Żoliborzu Mszach św. za Ojczyznę gromadziły się setki osób. Wielokrotnie był zastraszany i szykanowany przez SB i państwowe media, 19 października 1984 r. został porwany, a po brutalnym pobiciu wrzucony do Wisły na tamie koło Włocławka. Grób ks. Jerzego przy warszawskim kościele św. Stanisława Kostki stał się miejscem pielgrzymek Polaków oraz wiernych i turystów z całego świata.
Obchody 30. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki zaplanowano w całej Polsce. Najważniejsze obchody odbędą się w Warszawie, Bydgoszczy, Włocławku i Górsku - czyli miejscach związanych z życiem i tragiczną śmiercią Blogosławionego.
Nagrania audio:
>>Kard. Kazimierz Nycz - wypowiedź z konferencji prasowej w związku z 30. rocznicą uprowadzenia i śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki
>>Ks. prof. Józef Naumowicz: bł. Jan Paweł II wobec postaci bł. ks. Jerzego Popiełuszki
>>Prof. dr hab. Jan Żaryn - wypowiedź z konferencji prasowej w związku z 30. rocznicą uprowadzenia i śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki