Sodalis Marianus lipiec - wrzesień 2014
Sodalis Marianus lipiec - wrzesień 2014
Ukazał się najnowszy numer naszego sodalicyjnego kwartalnika Sodalis Marianus.
Teksty w nim zamieszczone przedstawiają szczegółowy program Roku Maryjnego, wyjaśniają co to znaczy, że Maryja jest Matką Kościoła, opisują jak doszło do nadania Jej tego tytułu przez papieża Pawła VI w 1964 r. O. Emilio de Cardenas tłumaczy, jak Kościół wyraża ten tytuł w liturgii. Wspomniana rocznica oraz zapowiedziana na 19 października 2014 r. beatyfikacja papieża Pawła VI skłoniły redakcję do przypomnienia jego sylwetki.
Latem odbyło się kilka ważnych dla sodalisów wydarzeń. W Licheniu ogólnopolskie rekolekcje Sodalicji Mariańskich poprowadził ks. Janusz Kumala MIC. Uczestniczyła w nich bardzo duża grupa sodalisów wraz z rodzinami i przyjaciółmi. Ten wyjątkowy czas skupienia, modlitwy i nawrócenia, wspominają Zofia Kuś, Andrzej Marchlewicz i Gabriela Szyndralewicz. W Zuzeli miały miejsce uroczystości 90. rocznicy święceń kapłańskich Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego. Specjalnie z tej okazji przybył i przewodniczył Mszy św. kard. Gerhard Ludwig Müller, Prefekt Kongregacji Nauki Wiary. On również poświęcił umieszczone w miejscowej świątyni witraże, które upamiętniają symbolicznie „Drogę życia Prymasa Tysiąclecia z Zuzeli do Warszawy ku świętości". Fundatorem jednego z nich jest Federacja Sodalicji Mariańskich. Uroczystości opisuje Regina Pruszyńska. Przedstawiciele sodalicji wzięli udział w czerwcowym IV Ogólnopolskim Kongresie Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich. Z tego wydarzenia również zamieszczone jest sprawozdanie.
W obszernym tekście redakcja pokazuje, jak działają poszczególne sodalicje w Polsce. Bardzo cieszy, że tak bogata jest paleta różnych inicjatyw, które są świadectwem zaangażowania sodalicji w życie Kościoła. W tym numerze polecamy również tekst o. Marcina Minczyńskiego OSPPE, który przybliża historię i dzień dzisiejszy sodalicji jasnogórskiej, materiał Krystyny Medyckiej o ikonie „Madonna Turkmeńska" oraz artykuł ks. Krzysztofa Bielawnego, który przypomina orędzie gietrzwałdzkie Matki Bożej.