Program Apostolski Ruchów
Podczas IV Ogólnopolskiego Kongresu Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich nastąpiło uroczyste przekazanie Programu Apostolskiego Ruchów, który zawiera prezentację aktywności ruchów w Polsce m.in. w takich obszarach jak: rodzina, ochrona życia, gospodarka, polityka, ewangelizacja, praca z osobami starszymi, pomoc biednym i chorym.
- Chodzi o to, żeby ktoś pomyślał „skoro oni mogą, ja też mogę", i wzajemnie zapalać się do apostolstwa - wyjaśniał o. Adam Schulz ideę przygotowania Programu.
Całość została wydana w formie niewielkiej książki, którą bardzo gorąco wszystkim polecamy. W naszym serwisie informacyjnym będziemy sukcesywnie omawiać poszczególne zagadnienia. Obecnie przedstawimy krótko temat rodziny, która jest pierwszą płaszczyzną społecznego zaangażowania katolików świeckich. Jest kolebką życia i miłości, gdzie człowiek rodzi się i wzrasta. „Tę wspólnotę należy otaczać specjalną opieką, zwłaszcza wtedy, gdy ludzki egoizm, kampanie antyprokreacyjne, polityka totalitarna, a także nędza i ubóstwo materialne, kulturalne i moralne, jak również mentalność hedonistyczna i konsumpcyjna, niszczą źródło życia, ideologie zaś i rozmaite systemy, z którymi łączą się różne formy obojętności i niechęci, atakują właściwą rodzinie funkcję wychowawczą (...). Apostolskim zadaniem świeckich jest przede wszystkim troska o to, by rodzina była świadoma własnej tożsamości, tego, że jest pierwszą i podstawową komórką społeczną, oraz swej oryginalnej roli w społeczeństwie..." - pisze św. Jan Paweł II w adhortacji Christifideles Laici.
Program wymienia m.in. następujące działania na rzecz rozwoju własnej rodziny, pomocy innym rodzinom, w tym dysfunkcyjnym:
- ukazywanie piękna i wartości życia małżeńskiego oraz rodzinnego poprzez świadectwo
- wspólna modlitwa małżonków i w rodzinie oraz jej propagowanie
- modlitwa w intencji rodzin
- dbanie o podtrzymywanie tradycji rodzinnych
- formacja prorodzinna dzieci i młodzieży
- zakładanie i prowadzenie rodzinnych domów dziecka
- zakładanie rodzin zastępczych oraz adopcyjnych
- walka z wszelkimi przejawami ideologii gender
- prowadzenie poradnictwa dla rodzin
- organizowanie wakacji, pielgrzymek, rekolekcji, wyjazdów dla rodzin
- włączanie się w akcje obrony rodziny
- pomoc parom niesakramentalnym w ich rozwoju duchowym oraz utrzymaniu więzi z Kościołem