Strona główna  /  Warto przeczytać  /  Więcej  /  "Gość Niedzielny” - edycja warszawska, nr 11/2017

"Gość Niedzielny” - edycja warszawska, nr 11/2017

"Gość Niedzielny” - edycja warszawska, nr 11/2017

W „Gościu Niedzielnym" (edycja warszawska, nr 11/2017) ukazał się informator poświęcony szkołom katolickim w Warszawie i okolicach. A w nim opisany został m.in. Katolicki Zespół Edukacyjny Federacji Sodalicji Mariańskich w Polsce.

W tekście czytamy, że jest to „jedna z najstarszych szkół niepublicznych w Polsce: prowadzi oddział przedszkolny i Katolicką Szkołę Podstawową nr 7 im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. W miejsce wygaszanego gimnazjum powstaje Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. ks. Jerzego Popiełuszki". Podkreślono małą liczbę uczniów w klasie i to, że duchową opiekę nad uczniami sprawują Marianiści.

Blok materiałów uzupełnia wywiad z ks. Sylwestrem Jeżem, kuratorem szkół katolickich i dyrektorem Centrum Edukacyjnego Archidiecezji Warszawskiej, który zaznacza, że od lat obserwuje dwie grupy rodziców wybierających dla dziecka szkołę katolicką. - Pierwsza dokonuje wyboru z pełnym przekonaniem. Posyłając dziecko do takiej szkoły chcą, żeby otrzymało wykształcenie i wychowanie zgodne z duchem Ewangelii, w którym żyje ich rodzina, żeby przekaz wartości był spójny w domu i poza nim.

Starsze dzieci czasami mówią wprost: nie chcę, żeby w klasie śmiano się ze mnie, że w piątek jem kanapki z serem albo że jestem ministrantem.

Rodzice boją się także organizacji typu Ponton, którego edukatorzy seksualni wchodzą do szkół, propagując treści niezgodne z katolickim światopoglądem.

W szkołach katolickich dziecko nie usłyszy przekazu sprzecznego z nauczaniem Kościoła. Katolickość szkoły kształtowana jest przede wszystkim przez dobrane grono pedagogów, ludzi wierzących, którzy do chrześcijańskich wartości potrafią odnieść się także na matematyce, chemii czy WF-ie. Druga grupa rodziców zwraca uwagę przede wszystkim na wysoki poziom nauczania, bezpieczeństwo, mniej liczne klasy - mówi ks. Jeż.