Uroczystości pogrzebowe śp. o. Adama Schulza SJ
W Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie odbyły się 27 marca uroczystości pogrzebowe śp. o. Adama Schulza SJ, przewodniczącego Ogólnopolskiej Rady Ruchów Katolickich (ORRK), pierwszego rzecznika Konferencji Episkopatu Polski. Mszy św. pogrzebowej przewodniczył Metropolita Warszawski abp Adrian Galbas, a uczestniczyli w niej m.in. przedstawiciele Federacji Sodalicji Mariańskiej w Polsce.
Przed rozpoczęciem liturgii dyrektor Biura Odznaczeń i Nominacji Kancelarii Prezydenta RP Piotr Oleńczak poinformował, że Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda odznaczył pośmiertnie o. Adama Schulza Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności duszpasterskiej i społecznej.
W imieniu Prezydenta RP odznaczenie przekazał siostrze ojca Adama - Marioli Piotrowskiej - sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera.
W kazaniu ks. Andrzej Grefkowicz powiedział: - Chcę zaprosić do wpatrywania się w świetle Boga i z Jego perspektywy na różne wydarzenia związane z ojcem Adamem, które jakoś pozostały i ufam, że będą trwały, że będą jakby cząstką tych darów Bożych, które po części są niewidzialne.
Wymienił zadania, jakie podczas życia pełnił o. Schulz. Wskazał na jego styl pracy, w której nie był solistą, lecz zapraszał innych do współpracy, „aby dzieło Boże mogło lepiej się rozwijać i trwać”.
- Jego wrażliwość na świeckich, na specyfikę ich duchowości, na ich misję w Kościele, by nie byli drugą kategorią ludu Bożego, ale by odkryli swoje miejsce, swoją misję, to w pewnym sensie całe jego życie. Drążył w tej kwestii nauczanie Soboru Watykańskiego II. Zmieniał pod tym względem i prostował dotychczasowe myślenie Kościoła – mówił ks. Grefkowicz. Jak przyznał, również jego myślenie zmieniło się pod wpływem ojca Schulza: - To jest właśnie to, co niewidzialne i co ufam – nie przeminie, choć ojciec Adam zamknął oczy. Dar, który przez posługę ojca Adama Bóg dał swojemu Kościołowi, trwa nadal.
Podczas modlitwy wiernych modlono się za o. Adama i za wspólnoty, którym służył oraz za wszystkich zgromadzonych na liturgii, aby tak jak o. Adam kierowali się w swoim życiu wiarą, nadzieją i miłością.
List kondolencyjny abp. Tadeusza Wojdy, Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, odczytał Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski ks. bp Marek Marczak. Swój list skierował także ks. bp Adam Wodarczyk, delegat KEP ds. Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich, który wiele lat współpracował z ojcem Adamem. Odczytała go Regina Pruszyńska, wiceprzewodnicząca Ogólnopolskiej Rady Ruchów Katolickich (ORRK). Głos zabrał także o. Leszek Gęsiak SJ, obecny rzecznik Konferencji Episkopatu Polski oraz pani Joanna Toczko z Zespołu Koordynacyjnego ORRK.
W imieniu Rodziny przemówił szwagier ojca Adama, wspominając czasy, w których rodziło się jego powołanie, a siostrzenica odczytała pożegnalny wiersz, w którym wyraziła wujkowi wdzięczność za wiele pięknych chwil, jakie dzięki niemu przeżyła.
Wystąpienia zakończył o. Zbigniew Leczkowski SJ, przełożony Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego, dziękując wszystkim za obecność i wspólną modlitwę. Wyraził wdzięczność tym, którzy wspierali o. Adama w ostatnich latach jego życia.
Abp Adrian Galbas podziękował Bogu za to wszystko, co ojciec Adam Schulz zrobił dla Kościoła w Warszawie.
O. Adam Schulz został pochowany w grobowcu jezuitów na Cmentarzu Powązkowskim.