Czym jest Rok Jubileuszowy?
Czym jest Rok Jubileuszowy? – to tytuł tekstu o. Marcina Minczyńskiego OSPPE, moderatora sodalicji jasnogórskiej, zamieszczonego w najnowszym numerze dwumiesięcznika Jasna Góra (2/2025).
Autor pisze m.in. o biblijnych korzeniach Roku Jubileuszowego. Podkreśla, że w Starym Testamencie Rok Jubileuszowy to czas darowania długów, powrotu do swojej własności, uwolnienia niewolników, czas pojednania i odnowy. Z kolei w Nowym Testamencie wyjątkowym i niepowtarzalnym czasem łaski, czasem realizacji obietnic zbawczych i objawienia miłości Boga do człowieka jest przyjście Syna Bożego, który stał się człowiekiem i w którego życiu, nauczaniu, czynionych znakach, a przede wszystkim
w śmierci, zmartwychwstaniu i zesłaniu Ducha Świętego dokonuje się działo odkupienia.
„To swego rodzaju Rok Jubileuszowy – czas łaski, czas realizacji zapowiedzi mesjańskich, czas pojednania, czas objawienia miłości Boga do człowieka, czas odnowy człowieka. Wcielenie Syna Bożego i Dobra Nowina, którą ogłasza i realizuje jest ostatecznym i bezpośrednim wkroczeniem Boga w historię człowieka i świata. Dzieło to jest kontynuowane we wspólnocie Kościoła, a obchodzone w nim lata jubileuszowe są przede wszystkim związane ze szczególną rocznicą – jubileuszem wcielenia i narodzenia Syna Bożego Jezusa Chrystusa” – czytamy w tekście.
O. Marcin pisze, że nierozerwalnie z latami jubileuszowymi związane są m.in.: pielgrzymowanie, które przypomina nam, że nasze życie jest drogą do domu Ojca i że w Nim możemy jedynie odnaleźć jego cel; drzwi święte i ich przejście albo brama wskazująca na potrzebę przemiany, przejścia, nawrócenia.
Jubileusz 2025 odbywa się pod hasłem Pielgrzymi nadziei. „Ma to być więc czas ożywienia nadziei w wierzących, nadziei, której źródłem i celem jest Chrystus, po to, by nieść ją innym, pobudzać ją u innych przez czynienie znaków miłosierdzia będących odpowiedzią na problemy i bolączki współczesnego człowieka. Szczególnym znakiem tego Roku Jubileuszowego jest krzyż, a na nim Chrystus – źródło i cel naszej nadziei. Krzyż – świadectwo miłości, którą niosąc światu mamy nieść wraz z nadzieją” – pisze o. Minczyński.
Paulin wspomina również o specjalnym darze odpustów związanych z Rokiem Jubileuszowym.
„Ważne, by go nie zmarnować – apeluje o. Minczyński – ale przez dobre duchowe przeżycie tego czasu wzrastać w chrześcijańskiej nadziei, by potem nieść ją innym stając się w ten sposób pielgrzymem nadziei we współczesnym świecie. Jedyną drogą ku temu jest nawrócenie, otwarcie się na łaskę we wspólnocie Kościoła, przyjęcie Chrystusa za Pana
i Zbawcę i zgoda, by to Jego Słowo, Jego miłość kształtowały naszą codzienną rzeczywistość. Temu właśnie służy w tym czasie pielgrzymowanie czy dar odpustów (…)”.