W wieku 74 lat zmarł 21 marca br. śp. o. Adam Schulz SJ, przewodniczący Ogólnopolskiej Rady Ruchów Katolickich (ORRK), były rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.
Od wielu lat Federacja Sodalicji Mariańskich blisko współpracowała z o. Adamem (Regina Pruszyńska jest wiceprzewodniczącą ORRK), pomagając mu w organizacji kongresów, spotkań czy sesji formacyjnych, redagując biuletyn informacyjny ORRK, prowadząc niektóre ze spotkań plenarnych tego gremium.
Niektóre z wykładów, wystąpień czy konferencji o. Schulza zamieszczaliśmy w Sodalisie Marianusie lub też w naszym serwisie informacyjnym. O. Adam był gościem na naszej ogólnopolskiej pielgrzymce SM na Jasną Górę. Tematem jego konferencji i artykułów, które głosił czy pisał dla nas, ale też dla wielu innych środowisk, była głównie duchowość ignacjańska oraz powołanie i misja wiernych świeckich w Kościele.
Od 1994 roku aż do śmierci o. Schulz był przewodniczącym Ogólnopolskiej Rady Ruchów Katolickich. Zainicjował powstanie wielu diecezjalnych Rad Ruchów Katolickich, zorganizował cztery ogólnopolskie kongresy ruchów i stowarzyszeń, które gromadziły od 600 do 2000 świeckich liderów oraz kapłanów. Zorganizował również wiele sesji, konferencji, seminariów dla liderów ruchów i stowarzyszeń katolickich, kapłanów odpowiedzialnych za ruchy w poszczególnych diecezjach oraz asystentów kościelnych ruchów i stowarzyszeń. Troszczył się o pogłębianie współpracy pomiędzy ruchami działającymi w Polsce. Opublikował wiele tekstów formacyjnych, udzielił wielu wywiadów.
Można więc powiedzieć, że był głównym formatorem ruchów i stowarzyszeń katolickich w Polsce od początku lat 90. aż do śmierci. Liderzy, moderatorzy czy asystenci kościelni poszczególnych ruchów, które po przemianach ustrojowych musiały na nowo ułożyć swoje struktury, zawsze mogli liczyć na pomoc i wsparcie o. Adama. Również i Federacja Sodalicji Mariańskich wiele mu zawdzięcza.
O. Schulz po święceniach kapłańskich pracował m.in. w Piotrkowie Trybunalskim, Warszawie, studiował w Oakland w Kalifornii (USA). Po powrocie do Polski został mianowany asystentem Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego (WŻCh) w Polsce, a także angażował się w dawanie Ćwiczeń Duchowych. W czerwcu 1990 roku został rektorem Kolegium Jezuitów w Warszawie przy ul. Rakowieckiej i pełnił ten urząd do września 1997 roku. W tym samym czasie był członkiem Konsulty Prowincji.
Następnie przeniósł się do wspólnoty zakonnej przy ul. Świętojańskiej w Warszawie i powrócił do współpracy z WŻCh jako ogólnopolski asystent kościelny, pracując także w europejskiej strukturze WŻCh jako przewodniczący europejskiego zespołu koordynacyjnego (1987-1991).
W 1998 roku Konferencja Episkopatu Polski mianowała go dyrektorem biura informacji i pierwszym rzecznikiem Episkopatu Polski. Stanowisko to piastował do 2004 roku. W tym czasie pomagał też w tworzeniu instytucji rzeczników prasowych w diecezjach oraz w innych instytucjach kościelnych.
W latach 2005-2011 o. Adam był przełożonym wspólnoty przy ul. Świętojańskiej w Warszawie i rektorem Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej, a także wicedziekanem dekanatu staromiejskiego. W Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej założył w 2006 roku Centrum Duchowości Świeckich.
Od 2011 roku był członkiem wspólnoty jezuitów przy parafii św. Szczepana na Mokotowie w Warszawie, gdzie pomagał w pracy duszpasterskiej. Zarazem bardzo aktywnie działał w Ogólnopolskiej Radzie Ruchów Katolickich. Dwa razy w roku prowadził spotkania plenarne ORRK, na których zwykle głosił konferencje programowe dotyczące najważniejszych zagadnień formacyjnych ważnych dla ruchów w danym czasie.
Często w swoich konferencjach powtarzał, że świeccy są powołani do rozwoju Królestwa Bożego poprzez zaangażowanie się w świat.Szukać Królestwa Bożego, odnajdywać jego obecność i działanie w swoim sercu, w swojej rodzinie, pracy, życiu społecznym i politycznym - to zadanie świeckich.