Strona główna  /  Kronika Federacji  /  Rok 2024  /  „Niezawodna nadzieja – sercem wychowania”

„Niezawodna nadzieja – sercem wychowania”

Pod hasłem „Niezawodna nadzieja – sercem wychowania” odbyło się na Jasnej Górze 34. Forum Szkół Katolickich wraz z Konferencją Dyrektorów.

Wśród podjętych tematów były m.in.: odkrywanie nadziei na trudne czasy w kontekście Roku Jubileuszowego 2025, czy o sztuce rozmowy z uczniami w czasach sporów kulturowych o płeć, rodzinę i tolerancję. Specjalnym gościem był kard. Gerhard Ludwig Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary.

Nastąpił wzrost liczby uczniów uczęszczających do szkół katolickich. Do 483 placówek różnego szczebla i rodzaju w Polsce uczęszcza obecne 72 469 uczniów, a jest to o 1088 więcej niż w poprzednim roku szkolnym.

Do tych danych odniósł się uczestniczący w Forum Grzegorz Baran, dyrektor Katolickiego Zespołu Edukacyjnego Federacji SM. Jak podkreśla, tendencja wzrostowa podyktowana jest troską rodziców o dobro ich dzieci. „Podczas procesu rekrutacyjnego rodzice coraz częściej podnoszą argument konieczności ochrony przed tym, co może czekać ich dzieci w szkołach publicznych. Wynika to z obaw o zmiany w szkołach publicznych, o ramy programowe nowych przedmiotów, które mają wejść do szkół” – mówi Grzegorz Baran, cytowany przez Biuro Prasowe Jasnej Góry.

Jednym z prelegentów był dr Zbigniew Barciński ze Stowarzyszenia Pedagogów NATAN. Mówił na temat wizji idealnego absolwenta z perspektywy szkoły katolickiej i perspektywy obecnego Ministerstwa Edukacji Narodowej. W rozmowie z @JasnaGóraNews zauważył, że celem tej pierwszej wizji jest „budowanie” tożsamości człowieka wewnętrznie silnego, zakorzenionego w kulturze polskiej, europejskiej i światowej. To wychowanie jest czuwaniem nad pełną aktualizacją człowieka, by stawał się on człowiekiem z dobrym i silnym charakterem. Zdaniem dr. Barcińskiego to, co obecnie proponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej, „wizja idealnego absolwenta”, jest antyrozwojowa, „ślepa na takie kategorie jak samokształcenie, samowychowanie”. To wizja kształcenia, która dąży do wykreowania sterowalnej marionetki, człowieka, dla którego „kultura jest opresją”, słabego, poddającego się działaniu zewnętrznych sił.

Hasło spotkania: „Niezawodna nadzieja – sercem wychowania” to słowa papieża Benedykta XVI, który w 2008 roku. apelował do nauczycieli katolickich szkół: „Wam wszystkim mówię: bądźcie świadkami nadziei! Ożywiajcie swe świadectwo modlitwą. Bądźcie świadomi nadziei, która charakteryzuje wasze życie, żyjąc tą samą prawdą, którą przedstawiacie swoim uczniom. Pomagajcie im poznawać i kochać Tego, którego spotkaliście, którego prawdy i dobroci już sami z radością doświadczyliście”.