Sodalis Marianus kwiecień - czerwiec 2015 więcej
Sodalis Marianus kwiecień - czerwiec 2015
SŁOWO WSTĘPNE
Za nami II Europejski Kongres Sodalicji i Kongregacji Mariańskich, który w tynieckim opactwie benedyktynów zgromadził ponad 100 sodalisek i sodalisów z Polski, Niemiec, Francji i Włoch. Przez kilka dni uczestnicy modlili się i dyskutowali m.in. o roli wspólnot sodalicyjnych w pogłębianiu wiary w Europie. W tym numerze Sodalisa Marianusa zamieszczamy szczegółową, wzbogaconą licznymi zdjęciami, relację z Kongresu. W dziale Wzory świętości tym razem proponujemy lekturę dwóch artykułów poświęconych największemu sodalisowi - św. Janowi Pawłowi II. Czym była dla Niego świętość? Jak przejawiała się w codziennym życiu? Pisze o tym abp Mieczysław Mokrzycki, długoletni sekretarz papieża Polaka, obecnie metropolita lwowski.
Anna Laszuk kontynuuje prezentację sanktuariów Matki Bożej. Zaprasza do Sanktuarium Matki Bożej Pokornej w Rudach koło Raciborza. W połowie XIII w. osiedlili się tam cystersi, a od 1747 r. przy ich klasztorze działała Sodalicja Mariańska. Należeli do niej najlepsi uczniowie. Słynący łaskami obraz Matki Bożej w Rudach podkreśla pokorę Maryi. Do tej cnoty odwoływał się często św. Bernard z Clairvaux, mistrz zakonu cystersów.
Tegoroczne wyjazdowe rekolekcje sodalicyjne odbywać się będą w Wilnie, mieście historycznym, bogatym w zabytki, a jednocześnie będącym wielkim ośrodkiem religijnym. Tam właśnie znajduje się m.in. słynne Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej oraz obraz Jezusa Miłosiernego namalowany według wskazówek św. Faustyny Kowalskiej. Anna Wróbel przybliża historię oraz opisuje najważniejsze atrakcje turystyczne stolicy Litwy. Lekturę jej tekstu polecamy nie tylko wyjeżdżającym do Wilna, ale wszystkim zainteresowanym poznawaniem ciekawych miejsc.
Warto przeczytać również krótki raport o tym, jak postępują prace wykończeniowe w nowym budynku szkoły katolickiej Federacji SM w Polsce przy ul. Chłodnej w Warszawie.
Cześć Maryi! Cześć i chwała!
Zespół redakcyjny