Rekolekcje sodalicyjne - Loretto
Rekolekcje sodalicyjne - Loretto
Przypominamy, że tegoroczne wyjazdowe rekolekcje sodalicyjne odbędą się od 6 do 9 lipca (czwartek-niedziela) w Domu Pielgrzyma przy Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Loretto koło Wyszkowa, a poprowadzi je ks. dr Mariusz Szmajdziński, biblista z diecezji łowickiej. Tematyka rekolekcji dotyczyć będzie zagadnień mariologicznych, a szczególnie omówione zostanie wydarzenie Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny.
Dla chętnych przewidziany jest przejazd autokarem ze szkoły sodalicyjnej w Warszawie przy ul. Ogrodowej do Loretto (transport wliczony w cenę rekolekcji). Grupa jadąca autokarem 6 lipca po drodze do Loretto zatrzyma się na chwilę modlitwy na Cmentarzu Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Radzyminie oraz w Kamieńczyku (możliwość zwiedzania Domu Pamięci Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego i modlitwy przy grobie dziadków Prymasa Tysiąclecia).
Koszt udziału w rekolekcjach (z noclegiem i wyżywieniem): 300 zł.
Zgłoszenia do 30 kwietnia 2017 r. (wstępne) i 15 czerwca 2017 r.
(ostateczne) na adres Federacji: ul. Ogrodowa 3a, 00-893 Warszawa, Zapraszamy wszystkie sodaliski, sodalisów, wraz z rodzinami i przyjaciółmi. Dla aspirantów i kandydatów do sodalicji przewidziany będzie częściowo osobny program.
Opiekujące się Sanktuarium w Loretto Siostry Loretanki wydają od 1995 r. miesięcznik Różaniec, poświęcony modlitwie różańcowej, ale nie tylko. Jest to kontynuacja wydawanego od 1909 r. Kółka Różańcowego, którego twórcą, pierwszym redaktorem i wydawcą był bł. ks. Ignacy Kłopotowski, założyciel Zgromadzenia Sióstr Loretanek. Będąc wielkim czcicielem Maryi pragnął, aby wielu ludzi bardziej Ją poznało, ukochało i naśladowało.
Uważał, że dobrze odmawiany różaniec prowadzi do duchowej przemiany człowieka i do świętości. „Pragniemy nauczyć dobrego odmawiania różańca świętego, wpływać, aby go wszyscy pobożni choćby codziennie odmawiali" - pisał w pierwszym numerze Kółka Różańcowego.
Było to pismo wydawane na tanim papierze i w oszczędnej formie, by niska cena umożliwiała zakup nawet najbardziej ubogim. Publikowano teksty z zakresu wiary i moralności katolickiej, ze szczególnym uwzględnieniem kultu maryjnego, w tym historii i teologii modlitwy różańcowej, hagiografii, liturgii oraz treści biblijnych.
Miesięcznik Różaniec oczywiście różni się od Kółka Różańcowego szatą graficzną, jest wydawany na dobrym papierze, zawiera piękne zdjęcia. Jednak zasadniczy cel pisma pozostał ten sam. „Zadaniem Różańca, jako pisma formacyjnego, jest pogłębianie duchowości przeciętnego katolika.
Pragniemy przypominać tym, którzy zapomnieli, co to jest różaniec, i do czego służy. Pragniemy też przypominać, że jest to najskuteczniejsza broń przeciw szatanowi, że jest to egzorcyzm dla każdego dostępny. (...) Przede wszystkim zaś staramy się, aby Różaniec pobudzał ludzi do modlitwy, do miłości Matki Bożej, miłości Kościoła, Ojczyzny i każdego człowieka" - tłumaczą Siostry Loretanki.