Kim są Misjonarze Saletyni, którzy będą gościć nas na rekolekcjach w Dębowcu?
Pełna nazwa saletynów brzmi: Zgromadzenie Misjonarzy Matki Bożej z La Salette. Skrót: MS. Już sama nazwa kieruje nas do La Salette, małej, górskiej miejscowości w południowo-wschodniej Francji. To tam, 19 września 1846 roku, dwojgu pastuszkom objawiła się Maryja. Przekazała swoje orędzie, którego istotą jest wezwanie ludzi do pokuty i pojednania z Bogiem. Była ubrana jak miejscowe kobiety, jednak w majestacie królewskim i przyobleczona paschalną tajemnicą Chrystusa. Cała zanurzona w ognistej kuli, jakby ogniu Ducha Świętego, w świetle, które promieniowało od krucyfiksu! Na spoczywającym na piersiach krzyżu z obcęgami i młotkiem, dzieci widziały Chrystusa cierpiącego, a zarazem zmartwychwstałego i chwalebnego.
Saletyni powstali w 1852 roku w celu głoszenia i wypełniania wspomnianego orędzia Matki Bożej. Ich szeroko pojętym charyzmatem jest posługa pojednania wśród Ludu Bożego. Duchowość saletyńska skoncentrowana jest na tajemnicy krzyża.
W Polsce saletyni obecni są od 1902 roku, a ich głównym polem pracy są misje i rekolekcje parafialne. Prowadzą również parafie i Sanktuaria. Z wielką gorliwością sprawują sakrament pokuty i pojednania. W tych wszystkich pracach apostolskich podkreślają rolę, jaką Maryja ma w historii zbawienia, a tym samym w życiu Kościoła.
Założycielem saletynów jest bp Philibert de Bruillard, który wyświęcony na kapłana w 1789 roku pozostał w Paryżu w czasie rewolucji francuskiej i był jednym z kapelanów, którzy towarzyszyli skazanym na gilotynę. W 1826 roku został biskupem diecezji Grenoble. Charakteryzowała go miłość do biednych, nieszczęśliwych, wielka pobożność i szczególne nabożeństwo do Matki Bożej.
„Od samego początku swojej posługi pasterskiej w diecezji Grenoble zajął się ubogimi i oddalonymi od Boga. Najpierw odwiedził szpitale i więzienia, przekazując pewne kwoty pieniężne dla biednych na ciele i duszy. Zorganizował dla nich specjalne duszpasterstwo i stałą opiekę duchową. Następnie zajął się biednymi i potrzebującymi oraz ludźmi marginesu społecznego, którzy byli uwikłani w różne nałogi i słabości. Dla nich również zorganizował specjalne duszpasterstwo i osobiście mu patronował. Miłość dla biednych i nieszczęśliwych była najważniejszą posługą pasterską dla byłego kapłana gilotyny. Najbardziej jednak zwracała uwagę u niego wielka pobożność i szczególne nabożeństwo do Matki Bożej (…). Biskup Philibert de Bruillard był jednym z pierwszych biskupów Francji, który z wielką okazałością obchodził uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny jeszcze przed ogłoszeniem dogmatu, i który do Litanii Loretańskiej dodawał wezwanie: Królowo bez grzechu pierworodnego poczęta, módl się za nami” – pisze ks. Piotr Jamioł MS na stronie saletyni.pl.
I to właśnie w trakcie posługi bp. de Bruillarda w diecezji Grenoble miały miejsce objawienia Matki Bożej w La Salette. Biskup uznał, że objawienie ma w sobie wszystkie cechy prawdziwości. Ponieważ Maryja zakończyła swoje orędzie wezwaniem, aby głosić Jej słowa wszystkim ludziom, bp de Bruillard założył wspomniane Zgromadzenie Misjonarzy Matki Bożej z La Salette, którego ma upowszechniać nauki, przestrogi i napomnienia zawarte w objawieniu.
Bp de Bruillard zmarł 15 grudnia 1860 r. w Montflerury, mając ponad 95 lat. Pochowany został w katedrze w Grenoble, a jego serce złożono w bazylice w La Salette, we wnęce kaplicy św. Philiberta. Dzisiaj serce biskupa Philiberta de Bruillarda, założyciela Zgromadzenia Misjonarzy Matki Bożej z La Salette, znajduje się w bazylice w La Salette, po prawej stronie głównego ołtarza i posiada epitafium.
Strojem zakonnym saletynów jest sutanna duchowieństwa diecezjalnego w danej diecezji, przepasana czarnym pasem, za który zatknięty jest krzyż.