Strona główna  /  Z życia Kościoła  /  Rok 2015  /  Prezydium KEP o ustawie o leczeniu niepłodności

Prezydium KEP o ustawie o leczeniu niepłodności

Prezydium KEP o ustawie o leczeniu niepłodności

 „Przygotowywana przez rząd ustawa o tak zwanym leczeniu niepłodności - która niebawem trafi do Parlamentu - powinna wspomagać przede wszystkim rozwój klinik gwarantujących leczenie niepłodności, a nie koncentrować się na opcji sztucznie wspomaganej prokreacji" - pisze Prezydium Konferencji Episkopatu Polski.

W specjalnym komunikacie biskupi podkreślają, że konieczne jest stworzenie narodowego programu prawdziwego leczenia niepłodności, gdyż „usunięcie medycznych lub psychologicznych przyczyn niepłodności daje znacznie większe szanse na urodzenie zdrowego dziecka niż procedury sztucznie wspomaganego rozrodu, które nie leczą niepłodności." Biskupi rozumieją potrzebę ustawowego uregulowania kwestii zapłodnienia pozaustrojowego, gdyż obecny brak jakichkolwiek rozwiązań pozwala na całkiem dowolne postępowanie z ludzkim materiałem genetycznym i powoływanymi do życia embrionami. Jednak zaznaczają, że „z moralnego punktu widzenia dopuszczenie sztucznego zapłodnienia nie może być zaakceptowane, czyni bowiem człowieka produktem działania ludzkiego, poddanego racjonalności technicznej, a nie etycznej." Autorzy listu podkreślają, że embrion ludzki musi być traktowany w równie podmiotowy sposób, jak każdy z nas.

„Nie może być sprowadzony do rodzaju tkanki i traktowany jako materiał genetyczny o zdolności do dalszego rozwoju ani jako projekt człowieka. Niedopuszczalne jest również poddawanie go procedurze selekcji, mrożeniu, modyfikacji. Nie wolno uczynić go przedmiotem eksperymentu. Nie można zaakceptować tworzenia embrionów na przyszłość, do ewentualnego wykorzystania w razie potrzeby" - czytamy w liście Prezydium Konferencji Episkopatu Polski.